Viiel erineval olümpial kohtunik olnud Yiannis Heracleous: “Eestis toimunud ISSF-i kohtunike koolitusel osalejate erialased oskused olid meeldivalt kõrged.”

Tallinnas toimunud ISSF-i haavlilaskmise kohtunike rahvusvahelise koolituskursuse instruktoriks oli Yannis Heracleous (Küpros). Vestlesime koolituse instruktoriga ning jagame siinkohal tema mõtteid.

Mida laskesport Sinu jaoks tähendab?
Ma olin haavlilaskur, kuid mitte piisavalt hea, et jõuda rahvusvahelisse tippu. Hoolimata sellest armastan ma laskesporti ning lasketiirus viibimist. Leidsin oma väljundi kohtunikutöös. Alates 1980-st aastast olen haavlilaskmiskohtunik, alguses rahvuslikul tasandil, 1992-st aastast olen rahvusvahelise kategooriaga kohtunik. Tänaseks olen osalenud viitel olümpiamängudel kohtunikuna. Esimene olümpia oli Ateena OM 2004. Lisaks olen töötanud veel paljudel maailma- ja Euroopa meistrivõistlustel, MK-etappidel ja erinevatel rahvusvahelistel võistlustel. Veebruaris olen kohtunik Maroko MK-etapil. 

Kuidas Sa ISSF-i kohtunike instruktoriks said?
Instruktoriks sain pärast 2016. aasta Rio de Janeiro olümpiamänge. Pärast olümpiat otsustas ISSF, et nad hakkavad koolitama instruktoreid, kes annavad üle maailma sarnase metodoloogia ja kvaliteetse tasemega koolitusi.  Olin üheks viiest väljavalitud instruktorist. 


Igal koolitajal on oma käekiri, mida Sa enda eripäraks pead?
Ma ei ole õpetaja ja minu eesmärk pole lihtsalt reegleid ette lugeda. Kõik reeglid on kehtestatud kindla  põhjusega. Mul on pikaajaline kohtunikutöö kogemus ning ma soovin seda jagada. Mulle meeldib selgitada, miks on üks või teine reegel loodud ning tuua elulisi näiteid, sest praktikat on kursusel ette nähtud minu hinnangul liiga vähe. 

Kuidas hindad Eestis toimunud kursusel osalejate teadmisi ja taset?
Ma ei olnud kunagi varem Eestis käinud, kuid teie laskurite ja kohtunikega olin kokku puutunud ning teadsin, et nad on väga heal rahvusvahelisel tasemel. Kursus on korraldatud väga kõrgel tasemel. Kursuse korraldajad on pädevad, detaile märkavad ning hoolivad. Kursuse läbiviimiseks on kõik hästi organiseeritud ning jooksvad küsimused ja olukorrad lahendatakse operatiivselt. Kursusel osalejate erialased oskused on meeldivalt ja üllatavalt kõrged. Näha on, et kursuslastel on olemas varasem kogemus ning nad mõtlevad kaasa. Nende küsimused on põnevad ning esitatud näited väga head. Inimesi, kes on varem viibinud tiirus võistlustel või olnud ise laskurid, on alati lihtsam, kuid samas ka põnevam koolitada. Ma näen neis potentsiaali  olla väga head kohtunikud rahvusvahelistel võistlustel. Kursuse kõrget taset näitavad eksamitulemused – kõik osavõtjad läbisid kursuse edukalt, seda ei juhtu väga tihti. 

Mis on Sinu hinnangul koolitamise juures kõige keerulisem?
Tähtis on leida inimesed, kes armastavad laskesporti ning nad sellega erinevatel tasanditel siduda. Laskespordis pole tasusüsteem piisavalt atraktiivne ning ka teisi hüvesid napib. Seetõttu tuleb entusiaste, kellele see spordiala meeldib, oskuslikult hoida ning võimaluste piires kasutada. 


Mis on Sinu edasiviivaks jõuks?
Ma tõesti armastan laskesporti, eriti haavlilaskmist. Seni kuni minu teadmisi ja kogemusi hinnatakse ning soovitakse kasutada, jagan oma oskusi hea meelega. Minu meelest on kohtunike järelkasvu loomine väga oluline. Laskespordiga seotud inimesed on hästi ühtehoidvad ning minu jaoks justkui teine pere, vähemalt väga head sõbrad ning häid sõpru pole kunagi liiga palju. Hea meelega tulen Eestisse tagasi ka jätkukoolitust tegema, et nii Eesti kui ka Põhjamaade kohtunike taset tõsta.

Recommended Posts