Uudised

IN MEMORIAM JÜRI TALU (1936-2020)

Eesti Laskurliit teatab sügava kurbusega, et meie hulgast on lahkunud Jüri Talu. Jüri Talu oli mees, kes oli laskespordiga seotud enamuse oma elust.

Jüri Talu alustas lasketreeninguid 1951. aastal Voldemar Uiki juhendamisel. Hilisemad treenerid olid Heino Arro ja Johannes Laar.

Jüri Talu võitis Nõukogude Liidu meistrivõistlustel 1965. aastal olümpiakiirlaskmises individuaalselt 2. koha. Ta osales Eesti koondises aastatel 1956–1971 viiel Nõukogude Liidu rahvaste spartakiaadil, 1963. aastal sai ta olümpiakiirlaskmises individuaalselt 4. ja 1971. aastal 6. koha. Jüri Talu tuli aastatel 1954–1972 olümpiakiirlaskmises 8 korda individuaalseks ja 3 korda meeskondlikuks Eesti meistriks. Püstitas aastatel 1954–1972 7 individuaalset Eesti rekordit. Jüri Talu oli 1968.a. Mexico OM-i kandidaat, ta võistles aastatel 1965–1968 Nõukogude Liidu ja 1954–1973 Eesti koondises. Meistersportlane (1958), suurmeister (1965), ENSV teeneline treener (1977).

Jüri Talu abiellus 1968.a. Signe Paisjärvega. 1969 sündis tütar Jana-Maria ja 1972 poeg Tauri. Kuna peres oli kaks väikest last, loobus ta tippspordist ja asus tööle treenerina Kõrgema Spordimeisterlikkuse Koolis. See ei olnud õppeasutus, vaid tippspordi treeningkeskus. Jüri Talu oli ühtlasi ka Eesti koondise peatreener 17 aastat. Selle aja jooksul tunnistati laskmine kõige edukamaks spordialaks Eestis lausa 6 korda.

Jüri ehitas oma kätega suvila, kus on võimalik aastaringselt elada ning tundis suvilas olemisest ja tegutsemisest suurt rõõmu.

Eesti taasiseseisvumise järel, kui `plats puhtaks` põhimõttel likvideeriti KSMK, taastati Eesti Laskurliidu tegevus ning Jüri Talu kutsuti tööle Laskurliidu peasekretäri ametikohale.

Ka pensionile jäädes jäi laskmine ikka Jüri südameasjaks, jagades oma suuri teadmisi Eesti Laskurliidu ja treeneritega. Ta andis treeneritele koolitusi ning valmistas ette rohkesti  õppematerjale, enamiku neist tõlgituna eri maade tipptreenerite ja teadlaste töödest.

Meenutame teda, kui hea huumorimeelega, tabavate ütlemistega, rahulikku ja diplomaatilist inimest, kes oli alati hea nõuga abiks. Jüri oli kindlameelne, pidas alati kinni lubadustest. Ta oli suurte teadmistega paljudelt aladelt, eriline teadmistepagas oli aga geograafias ja ajaloos.

Laskmine jäi aga alatiseks tema südameasjaks – jälgis ikka Eesti sportlaste käekäiku ja andis nõu, kuidas tulemuslikumalt noori ette valmistada.

Jüri Talu õpilasteks on olnud Vello Orav, Enn Rohumets, Peep Sõber, Neeme Pajusaar, Argo Altmäe, Arvi Lainväe, Inna Rose, Ranno Krusta, Gennadi Karine, Raal Kurus.

Jüri Talu oli 1964–1968 Laskespordiföderatsiooni presiidiumi liige, 1990–1994 Eesti Laskurliidu juhatuse liige ja 1991–2000 Eesti Laskurliidu peasekretär.

Jääme meenutama Jüri Talu läbi ja lõhki spordimehena ning erakordse inimesena.
Eesti Laskurliit avaldab sügavat kaastunnet Jüri Talu perele, lähedastele ja õpilastele.

VIIMASED UUDISED

Eesti Laskurliit on avalikes huvides mittetulundusühinguna tegutsev heategevuslik juriidiliste isikute vabatahtlik ühendus, mille eesmärgiks on laskespordi edendamine ja sportlike eluviiside arendamine elanikkonna hulgas, harrastus- ja võistlusspordi propageerimine ja koordineerimine.

Eesti Laskurliit © Kõik õigused kaitstud.

To Top